Improvisatsiooni abimees

Improvisatsiooni abimees

 

Panen  siia  muusikasõpradele  mõned huvitavad mõtted ja harjutused. Minu sel aastal ilmuv uus nägemus harmooniast – multifunktsionaalne harmoonia ja soolokäsitlus kujutab endast esmapilgul väga keerulist asja. Aga nii nagu matemaatikas -ki  taandatakse või lihtsustatakse ülikeerulised võrrandid lihtsamateks ja siis on neid võimalik juba lihtsalt lahendada. Minu multifunktsionaalsed keerulised akordid lihtsustatakse või jagatakse kaheks liht-kolmkõlaks. Sellise käsitluse puhul on neid harmooniaid, akorde soolopaterneid lihtne leida kõikides helistikes ja parandab muusikateose kõlalist kvaliteeti ja teose esitaja orjenteerumis võimet. Neid atraktiiveid harmooniaid, akorde võiks hakata nimetama kas kommideks  või  küpsisteks (hästi magusad), mis alati toimivad efektselt 100%.  Juba mingi teatava hulga nende n.n küpsiste omandamisel muutub teie muusika kõla selliseks, mida vanasti  muusikud kutsusid – “LÄÄNE VÄRK”.

Tavaliselt kõige  enam läheb  instrumentalistil vaja saata   lauljat  või  mõnda muud solisti. Seetõttu  olekski kõige parem haarata  kohe “härjal sarvist” Ja rääkida , mis sel puhul oleks kõige olulisem ning millele tähelepanu  pöörata. Panen need punktide kaupa kirja  ja siis  panen  välja  ka mõned noodid ning  näited  heli- ja noodikirjas.

1. Saateakordide  seaded, nootide asetus, järjestus üksteise suhtes, akordi meloodiline  seis. Ühesõnaga välismaa ja Ameerika keeles “VOICING”- ud. Nootide asetus üksteise suhtes ja häälte mitte dubleerimine  on üli-olulised selleks, et harmoonia ja akordid kõlaksid hästi ja efektselt. Näitena võiks tuua kuulsa JAZZ-akordi – C7 +9. Siin selles akordis on võimalik ainult üks nootide järjestus ja asetus. Ükski teine järjekord ja asetus ei sobi ja ei toimi. Võite katsetada kui te mind ei usu…..

C79+ või kirjutatakse ka nii C7#9. Selles akordis asetust ja järjekoda muuta pole võimalik. Kui üritada siiski, tuleb välja täielik jaburdus. Selliseid harmooniaid ja akorde on veel.

2. Balladidele, lugudele  eelmängude  komponeerimine on väga oluline. Komponeerige neid 3,4 või isegi viis tükki ja varieerige neid vastavalt uue loo vajadustele. Panen linkid kahest erinevast “Over the Rainbow”  varieeritud “avamängust”(eelmängust)  Saadan ka  “Over the Rainbow” originaal-harmoonia. Originaal nooti ja minu seadet võrreldes näete, et olen kasutanud teema siseselt ohtrasiti  modulatsioone või  õieti küll kaldumisi. See annab teosele avaramat vaadet, panoraami  ja  annab teosele kogu ulatuses kaalu juurde. Ühe linki all on ka “OVER THE RAINBOW” eelmängu  üks uuem  variant koos klaveri tõsisema soologa.

Loo sissejuhatused või avamängud on väga olulised asjad. Võtame kasvõi näiteks Mozarti “VÕLUFLÖÖDI” avamängu. Ooper ise on võrdlemisi kommertslik, suunatud nõrgema muusikaharidusega  vähe nõudlikule  massile – 1791-se aasta Mozarti eakaaslaste, lihtsamale rahvale, linnakodanikele ning lõbuhimuliste vürstide ja vürstinnakeste sihtgrupile. Muidugi on seal ka väga ilusaid aariaid ja muid väljapaistvaid muusikalisi  numbreid. Aga  Mozarti  “Võluflöödi”  AVAMÄNG on vägev ja näitab, et helilooja suudab peale  “tili-lilu”  ka nõudlikumale  publikule  lugusid kirjutada. Seetõttu  tulekski  lugude eelmängude –  avamängudesse panustada. Edasi saadan  vastavad noodid ja link-id.

Over the Rainbow originaal harmoonia

3. link/: 2 erinevat eelmängu ja soolot eelpool nimetatud loole.

Selle  eelmäng, (avamäng) on juba noodistatud ka:

Link:

RAINBOW-vana

Ja siia veel üks  uuem  variant sama loo eelmängust koos rütmigrupi ja soologa.

Multifunktsionaalsed akordid, sekventsid, klaster ja kvart-harmooniad

Panen  siia  ühe klaster-akordidega sekventsi. Tasuks proovida ! Vaev ei lähe tühja, sest seda saab kasutada erinevates lugudes harmoonia värvi andmiseks. Paremas käes on sekund intervallika (kõlab väga hästi). Vasakus minoorne sekundakord. Kui proovite üritada sekventsi läbi viia kõigis 12-s helistikus peate jälgima häälte liikumisi. Esialgu võib raske tunduda. Vasaku käe partii noodijooned alla poole, paremas ülespoole !

Cluster SEQUENCE_2

Kuulsa helilooja Vladimir Cosma Nadya teema  eelmäng klaster – ja kvart harmooniatega. Ja NOOT  ka !

Nadya_Klaster_kvartharmoonia eelmäng

 

Laadid  ja multifunktsionaalsed soolopaternid

 

  • Fantoom – bluesilaadide tabeli leiad siit:

 

Fantoom bluesilaadi  üks valemitest on järgmine:

 

 

 

 

 

  • Siia tuleb diatooniliste  laadide  kromatismide lisamise  süsteem :

 

 

 

 

 

 

 

 

  • audio  näide: diatoonilite  laadidele  abihelide  kromatismide lisamine

 

Harmoonia voicing-d, nootide seadistus akordis, soolode läbi viimisest.

Ja audio näidis :

https://www.facebook.com/sven.kullerkupp/videos/701551144822609

Soolode noodid ja analüüs

 

Soolo audio ja noosinäide ning analüüs:

Soolo noot ja analüüs:

 

 

Harmooniast tingitud (põhiliste) diatooniliste laadide tabel:

Kromatismide lisamise diatoonilistele laadidele:SooloSooloSo

 

 

Soolo analüüs noodis ja audio näide:

Soolo analüüsi hakake jälgima noodist bassi ja trummi  sisseastumisest alates. j